mIDAZ to w skrócie – mikroprocesorowe, inteligentne, domowe zasilanie awaryjne. Technicy firmy Blasteron odpowiedzieli na rosnące zapotrzebowanie na autonomiczny system zasilania awaryjnego, który zabezpieczy nasz dom lub firmę przed konsekwencjami przerw w dostawie energii elektrycznej. W XXI wieku energia elektryczna stała się integralną częścią naszego życia. Jest tak wszechobecna i oczywista, że dopiero brak jej dostawy uświadamia nas jak jesteśmy od niej zależni. W dzisiejszych czasach brak prądu oznacza w większości przypadków domów jednorodzinnych: brak światła, brak wody (pompa nie działa), brak ogrzewania (piec CO nie działa), brak możliwości gotowania (płyty elektryczne lub indukcyjne) brak możliwości przechowywania jedzenia (lodówki), brak łączności ze światem (telewizja, internet nie działa). To podstawowe niedogodności z jakimi musimy się mierzyć podczas braku dostawy energii elektrycznej.
W przypadku działalności gospodarczych, firm i przedsiębiorstw konsekwencje braku prądu to straty finansowe wprost proporcjonalne do długości przerwy w dostawie prądu. W przypadku aptek, gabinetów dentystycznych firm kateringowych, sklepów spożywczych czy ferm drobiu wymieniając tylko nieliczne to również realne straty w postaci zepsutego lub straconego towaru.
Przesył energii elektrycznej w Polsce to często linie naziemne, których stan pozostawia wiele do życzenia. Narastające zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze anomalie pogodowe co w połączeniu z niedofinansowaną infrastrukturą kończy się ciemnością i często realnymi stratami finansowymi. Ciągłe debaty na temat podniesienia cen energii elektrycznej związane są głównie z próbą pozyskania funduszy na modernizację przesyłu prądu w Polsce. Również sam proces wytworzenia i dostarczenia energii elektrycznej jest skomplikowany i wrażliwy na bardzo wiele zewnętrznych czynników – nie dają gwarancji bezawaryjności.
Skoro nie mamy wpływu na przerwy w dostawie prądu, warto zainwestować w rozwiązanie zabezpieczające nas na taką ewentualność.
Blasteron to polski producent urządzeń instalacji mIDAZ – systemu, który w sytuacji braku energii elektrycznej samoczynnie uruchamia, kontroluje oraz nadzoruje pracę zintegrowanego z nim agregatu. Umożliwia on tym samym nieprzerwaną pracę kluczowych lub wszystkich urządzeń zainstalowanych w obiekcie. Dzięki systemowi mIDAZ kiedy dookoła jest ciemno Twój dom lub Twoja firma będzie funkcjonowała w normalnych warunkach.
Dlaczego warto posiadać zasilanie awaryjne? Przesuń i zobacz!


mIDAZ - profesjonalny system zasilania awaryjnego dla domu i firmy
Profesjonalny zestaw zasilania awaryjnego mIDAZ. W zestawie: sterownik z wyświetlaczem mIDAZ zarządzający pracą i gotowością całego systemu. SZR – System Załączania Rezerwy monitorujący napięcie w sieci, sterownik agregatu odczytujący istotne informacje z urządzenia podczas pracy lub postoju oraz agregat prądotwórczy zasilany benzyną lub olejem napędowym.


Sterownik agregatu
Główne cechy urządzenia:
• Bezobsługowe sterowanie agregatem
• Pełna kontrola nad pracą agregatu
• Inteligentny system testów agregatu
• Sygnalizacja niskiego poziomu paliwa
• Wbudowany automatyczny przełącznik faz
• Wizualizacja wszystkich błędów
• Zdalna blokada auto startu
• Terminarz umożliwiający zarządzanie pracą agregatu*
• Współpraca z UPS-em**
• Współpraca z fotovoltaiką
• Zaimplementowane zabezpieczenie nadnapięciowe***
• Rozproszona architektura urządzeń****


Rozdzielnica SZR (System Załączania Rezerwy)
- Steruje przełączaniem zasilania pomiędzy agregatem i elektrownią
- Wbudowane zabezpieczenie manualne włączenia i wyłączenia dostawy z elektrowni


Sterownik agregatu
Starownik agregatu jest odpowiedzialny za odbieranie i przesyłanie inforamcji z agregatu do sterownika mIDAZ dotyczących:
- automatycznego rozruchu
- temperatury agregatu podczas pracy oraz postoju
- poziomu paliwa
- wytwarzanego napięcia
Agregaty
- benzyna / olej napędowy
- chłodzone powietrzem lub cieczą
- od 3kW – 150kW
- jednofazowe lub trójfazowe
- wbudowany AVR we wszystkich agregatach
- stacjonarne lub przenośne ( instalacja mIDAZ umożliwia wypięcie agregatu z sieci aby użytkować go poza domem)
Skontaktuj się z nami już dziś aby otrzymać ofertę. Aby dopasować urządzenie do Twoich wymagań zadamy kilka pytań i prześlemy wycenę. Takie to proste!
Awaryjne zasilanie – podstawowe pojęcia
Agregat
Agregat prądotwórczy – to urządzenie napędzane benzyną lub olejem napędowym, które ma za zadanie dostarczyć nam energii elektrycznej. W uproszczeniu to połączenie dwóch elementów: silnika spalinowego, oraz prądnicy. Silnik i prądnica są odpowiednio „zblokowane” tak, że obracający się silnik porusza wirnik prądnicy (generator).
Dla użytkownika istotne są następujące parametry agregatu: rodzaj paliwa (benzyna / disel) moc z uwzględnieniem mocy maksymalnej długotrwałej. Agregat o mocy znamionowej 5kW generuje moc maksymalną długotrwałą (70% z 5kW) 3,5k. Każdy agregat oprócz mocy znamionowej ma również moc maksymalną, czyli taką którą obciążony na chwilę jest w stanie sprostać generując ciągle napięcie o wartościach użytecznych dla odbiorników.
Agregat jedno, czy trójfazowy?
W zastosowaniach domowych zdecydowanie popularniejszym jest agregat jednofazowy. Modele trójfazowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie zasilać będą urządzenia wymagające do poprawnej pracy trzech synchronicznych faz potocznie zwanych „siłą” np.: silniki trójfazowe.
Stabilizacja napięcia
Istotnym wyposażniem agregatu zasialania awaryjnego jest „stabilizacja napięcia”, inaczej moduł AVR (Automatic Voltage Regulation) Niektóre odbiorniki domowe (jak np.: znakomita większość piecy C.O) wymagają napięcia o parametrach mieszczących się w wąskich ramach tolerancji. Komputery, laptopy, urządzenia audio-video i pochodne nie wymagają regulacji napięcia, ich zasilacze często potrafią pracować w zakresie od 85V do 260V, o częstotliwości nawet bardzo odbiegającej od znamionowych 50 czy 60Hz.
Zbiornik paliwa, hałas oraz ciągłość pracy
Ważnym elementem agregatu jest wielkość zbiornika paliwa, generowane decybele, oraz ilość godzin pracy ciągłej przewidzianej przez producenta. Agregaty prądotwórcze z natury są głośne szczególnie podczas pracy na dużych obrotach (w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię). Można temu zapobiec umieszczając agregat w odosobnionym miejscu lub stosując obudowy wygłuszające. Zbiornik paliwa powinien wystarczać na 8-10 godzin ciągłej pracy. Jako, że system chłodzenia małych agregatów polega na wymianie ciepła z powietrzem zalecane jest wystudzenie agregatu co 8H – 10H w zależności od modelu. System mIDAZ jest zaprogramowany aby zatrzymywać pracę agregatu zanim dojdzie do przegrzania łożyska prądnicy. Badany jest również poziom paliwa, system zatrzyma agregat przed jego całkowitym wyczerpaniem. Zapowietrzenie agregatu jest kłopotliwe szczególnie w urzadzeniach napędzanych diselem. Komuniakt o rezerwie lub braku paliwa zostanie wyświetlony na sterowniku mIDAZ.
Moc agregatu
Firma Blasteron na koszt firmy przeprowadzi kalkulację zapotrzebowania na energię elektryczną i dopasuje optymalne zasilanie awaryjne dla Twojego domu lub firmy.
Rozdzielnica
Prąd z elektrowni – to prąd, który dostarcza nam bezpośrednio elektrownia, do naszej rozdzielnicy z licznikiem zużycia energii. Prąd ten powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami, aby jego używanie było dla odbiorników zdrowe i bezpieczne. Zarówno wartość minimalna, jak i maksymalna powinna być w ścisłych granicach. W Polsce wartości znamionowe napięcia z elektrowni są następujące: U_znamionowe=230V dla każdej fazy, 400V napięcie międzyfazowe, częstotliwość 50Hz. Dłużej utrzymujące się napięcie o wartości poniżej 160V dla każdej fazy uznać należy za zbyt niskie (a więc nieużyteczne). Natomiast powyżej 265V za dodatkowo niebezpieczne.
Rozdzielnica – to nic innego jak Państwa własna (jedna lub więcej) skrzynka z bezpiecznikami.
Rozdzielnica SZR (System Załączania Rezerwy) służy do automatycznego przełączania odbiorników. Czyli wszystkich urządzeń w Państwa lokalach, między prądem z elektrowni a prądem wytwarzanym przez agregat.
A jak to wszystko działa? I czemu warto posiadać awaryjne zasilanie?
W normalnym warunkach, kiedy prąd z elektrowni jest dostarczany do Państwa domów czy firm system mIDAZ monitoruje, czy parametry tego prądu są w bezpiecznych i użytecznych granicach. System robi to kilkadziesiąt razy na sekundę, więc jego czas reakcji jest bardzo szybki. Jeżeli wszystko jest w porządku, system dba o to, by za pomocą przekaźnika prąd ten był cały czas obecny. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się stale, to dodatkową pracą jaką system musi wykonać, jest zapewnienie agregatowi ciągłej gotowości. Realizowane jest to poprzez cykliczne uruchamianie agregatu „jałowo” jedynie w celu jego przetestowania – tym samym utrzymania go w gotowości. Cykliczne uruchomienia realizowane są raz w miesiącu. Dodatkowo system mierzy poziom naładowania akumulatora doładowując go jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Zanik prądu
Gdy mIDAZ wykryje zanik prądu system odczeka 5 sekund i uruchomi agregat. 5 sekundowy program zapobiega uruchomieniu agregatu w przypadku chwilowych wachnięć napięcia. W przypadku przerwy dłuższej niż 5 sek agregat uruchomi się. Po starcie sterownik agregatu skontroluje temperaturę oraz napięcie wytwarzane przez prądnicę. W momencie osiągnięcia optymalnych do pracy warunków mIDAZ przełączy instalację na odbiór prądu z agregatu. Jest istotnym aby nie obciążać zimnego agregatu pełną mocą. Skraca to jego żywotność. Załączając przekaźnik od agregatu blokowany jest przekaźnik z elektrowni. Uniemożliwiając w ten sposób „wydostanie” się prądu z naszego lokalu w kierunku elektrowni. Tym samym mIDAZ nie dopuści do „spotkania” się napięcia z agregatu i elektrowni w Waszej instalacji.
mIDAZ i jego system będzie cały czas nadzorował pracę agregatu, nie dopuszczając do jakichkolwiek anomalii. W momencie, powrotu prądu z system przełączy się na dostawę z elektrowni. W tym czasie agregat, celem wystudzenia prądnicy, pracuje 60 sekund i zostaje zatrzymany ustawiając się w pozycji gotowości.
Oferta
Oferujemy kompletny zestaw urządzeń składający się na Instalację mIDAZ:
- sterownik mIDAZ z wyświetlaczem
- SZR (System załączenia Rezerwy)
- sterownik agregatu
- agregat z osprzętem gotowy do użytku
- instalacja w budynku
Jak wygląda montaż?
Agregat instalujemy w ustalonym, spełniającym określone wymagania miejscu. Agregat wymaga dopływu świeżego powietrza. w wypadku jego braku, musi być doprowadzone podczas montażu. Agregat zamocowany jest do podłoża za pomocą gumowych nóg, podłoże to musi być stałe i odpowiednio wytrzymałe. Przez wcześniej przygotowany (wywiercony przez monterów) otwór w ścianie przeprowadzana jest rura odprowadzenia spalin. Spaliny mogą być odprowadzone do kanału kominowego jeżeli jest szczelny i cyklicznie sprawdzany. Następnie instalowany jest sterownik agregatu, rozdzielnica SZR, sterownik mIDAZ oraz okablowanie. Rozproszona struktura systemu pozwala na umieszczenie agregatu w innym pomieszczeniu niż SZR np: garażu oddalonym od głównego budynku. Kontroler mIDAZ może znajdować się również w innym miejscu np: biurze
Oferujemy również gotowy zestaw z kompletem dokumentacji dla osoby posiadającej ważne uprawnienia elektryka i chcącej wykonać montaż i podłączenie samodzielnie. W skład zestawu wchodzą wszystkie urządzenia systemu mIDAZ.
Przewody
Wszystkie przewody umieszczone są na scianach w korytkach. W wypadku większej odległości pomiędzy agregatem i SZR (np: garaż jest oddalony od domu) będzie potrzebny przekop w którym zostanie ułożony kabel. Po połączeniu wszystkich modułów instalacja jest testowana i gotowa do pracy. Gratulujemy właściwego wyboru!
Posiadając awaryjne zasilanie domu i firmy mIDAZ jesteś zawsze po dobrej stronie mocy!
*Terminarz umożliwia określenie do dwóch okresów czasu dla każdego dnia tygodnia oddzielnie. W ramach tych okresów można określić czy sterownik ma realizować funkcję autostartu po zaniku energii. Bądź czy ma równocześnie zatrzymać się w jednym przypadku. A mianowicie kiedy okres pracy po zaniku energii pokryje się z okresem zaprogramowanej w terminarzu blokady
** Automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie agregatu w celu doładowania baterii – o ile UPS posiada odpowiednie wyjście sterujące
*** Bezpośredni i ciągły pomiar napięcia dostawcy energii i agregatu. Górny próg wysokości napięcia to 270V (z opóźnieniem 100ms), powyżej tego progu dana faza zostaje odłączona
**** Podział jednego urządzenia na trzy osobne sterowniki. Umożliwia to praktycznie nieograniczone możliwości organizacji. Nie determinuje – jak w przypadku standardowych układów „automatyki” konieczności zamontowania agregatu i układu „automatyki” SZR w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielnicy elektrycznej
.