Brak prądu w obecnych czasach i awaryjne zasilanie

W nowoczesnym gospodarstwie domowym brak prądu to głównie dyskomfort. Zazwyczaj przynosi niewielkie straty finansowe, zepsute jedzenie w rozmrożonej lodówce, zimno bo nie działa piec. O ile przerwa nie trwa zbyt długo, o tyle nie jest bardzo uciążliwa. A co jeśli trwa? Kiepski lub wręcz fatalny stan naszych linii energetycznych, w większości napowietrznych, a nawet sam proces wytworzenia i dostarczenia energii elektrycznej, skomplikowany i wrażliwy na bardzo wiele zewnętrznych czynników – nie dają gwarancji bezawaryjności.

Zawiedzie jeden czynnik, uszkodzona zostanie linia, i jesteśmy odcięci od najważniejszego medium współczesnej cywilizacji nawet na kilka dni. Co wtedy? Na zepsutym jedzeniu może się nie skończyć, straty mogą być zdecydowanie bardziej poważne. Przecież właściwie już prawie wszystkie urządzenia potrzebują do działania prądu… Jeszcze gorzej sytuacja wygląda kiedy od ciągłości w dostawie energii elektrycznej zależy być albo nie być naszego biznesu. Wyobraźmy sobie fermę kurzą, z małymi kurczakami, non-stop ogrzewanymi, gdzie na 3 dni braknie prądu…

O nas

Jak z tego wybrnąć? Jesteśmy Polskim producentem urządzeń Instalacji mIDAZ – systemu, który w sytuacji braku energii elektrycznej samoczynnie uruchamia, kontroluje oraz nadzoruje pracę zintegrowanego z nim agregatu. Umożliwia on tym samym nieprzerwaną pracę kluczowych lub wszystkich urządzeń zainstalowanych w obiekcie. Dzięki naszemu systemowi mIDAZ, energii elektrycznej zabraknie tylko wtedy, kiedy nie uzupełnimy paliwa. Takich układów na rynku jest wiele, ale nasz system ma cechy zdecydowanie go wyróżniające.

Awaryjne zasilanie mIDAZ:

✓ Jest uniwersalne – może współpracować właściwie z każdym agregatem
✓ Jest silnie zabezpieczone – kontroluje i nadzoruje pracę agregatu w sposób zapewniający możliwie najwyższy stopień integracji i bezpieczeństwa
✓ Jest wyjątkowo elastyczny – można je łatwo dostosować do każdych warunków instalacji
✓ Ma najlepszy stosunek jakości do ceny!

Przy standardowej instalacji, każda awaria zasilania powoduje unieruchomienie wszystkich urządzeń elektrycznych

Dzięki Naszemu sterownikowi wszystkie kluczowe urządzenia otrzymują automatycznie energię z agregatu. W momencie zaniku prądu w domu czy budynku, sterownik mIDAZ samoczynnie uruchamia agregat. Dostarcza tym samym energię elektryczną do urządzeń takich jak piec C.O., panele słoneczne, lodówka, system alarmowy i każdego innego wskazanego przez klienta. W każdym nowoczesnym domu lub firmie jego/jej funkcjonowanie, a często i niezawodność, nie może swobodnie obejść się bez prądu.

Awaryjne zasilanie – podstawowe pojęcia

Agregat

Agregat prądotwórczy – to urządzenie napędzane na benzynę, olej napędowy lub gaz ziemny, które ma za zadanie dostarczyć nam energii elektrycznej. W uproszczeniu to połączenie dwóch elementów: silnika spalinowego, jak wspomnieliśmy na różne rodzaje paliwa, oraz prądnicy. Silnik i prądnica są odpowiednio ze sobą złączone (fachowo zwie się to “zblokowane”) tak, iż obracający się silnik porusza wirnik prądnicy (generator). Wielkość wytwarzanego napięcia, prąd (moc) oraz częstotliwość są cechą właściwą prądnicy oraz funkcją ilości obrotów z jaką wiruje jej wirnik.

Dla użytkownika istotne powinny być następujące parametry agregatu: paliwo na jakie pracuje silnik, moc, z uwzględnieniem mocy maksymalnej długotrwałej, która z wystarczającą dokładnością może być wyliczona z prostego wzory: Moc_max_długotrwała = 70% Moc_znamionowa. Czyli agregat o mocy znamionowej 5kW generuje moc maksymalną długotrwałą (70% z 5kW) 3,5kW. Przewidując zastosowanie agregatu należy założyć, że przekraczanie tej mocy powinno być nie dłuższe niż 1 godzina z przerwą 1 godzina dla pracującego nonstop agregatu. Każdy agregat oprócz mocy znamionowej ma też moc maksymalną, czyli taką którą obciążony na chwilę jest w stanie “wytrzymać”, generując ciągle napięcie o wartościach użytecznych dla odbiorników.

Agregat jedno, czy trójfazowy?

Następnym istotnym parametrem jest czy agregat ma być jednofazowy – jak napięcie w gniazdku elektrycznym w domu, czy trójfazowy, jak duże gniazdo najczęściej w garażu, popularnie zwane “siła”. W zastosowaniach domowych zdecydowanie użytecznym jest agregat jednofazowy, modele trójfazowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie zasilać będą urządzenia wymagające do poprawnej pracy trzech synchronicznych faz (np.: kuchenki elektryczne czy popularne płyty grzejne też wymagają do pracy dwóch lub trzech faz, ale nie wymagają synchroniczności miedzy fazami, więc taki odbiornik można zasilać z agregatu jednofazowego), jak np.: silniki trójfazowe.

Stabilizacja napięcia

Istotnym też jest czy agregat posiada tak zwaną “stabilizację napięcia”, inaczej moduł AVR (Automatic Voltage Regulation), gdyż niektóre odbiorniki domowe (jak np.: znakomita większość piecy CO) wymagają napięcia o parametrach mieszczących się w wąskich ramach tolerancji (wbrew pozorom i obiegowym opiniom wszelkiej maści “inżynierów-amatorów” komputery, laptopy, urządzenia audio-video i pochodne NIE wymagają regulacji napięcia, ich zasilacze często potrafią pracować w zakresie od 85V do 260V, o częstotliwości nawet bardzo odbiegającej od znamionowych 50 czy 60Hz).

Zbiornik paliwa

Nie bez znaczenia jest też wielkość zbiornika na paliwo (o ile agregat jest zasilany paliwem ciekłym…) oraz jego hałaśliwość, choć tu lepiej przygotować się na dość duże natężenie. Jeżeli nie ma możliwości zaradzić hałaśliwości poprzez zamknięcie go w pomieszczeniu, gdzie będzie go najmniej słychać, to zawsze można pokusić się o obudowę wygłuszającą, lub kupić wersję o zmniejszonej hałaśliwości.

Moc agregatu

Jak dobrać moc agregatu do własnych potrzeb, aby awaryjne zasilanie działało efektywnie? Przecież agregat o za małej mocy będzie pracował przeciążony, zabezpieczał się a i jego żywotność znacząco spadnie. Znów taki o mocy znacznie przekraczającej wymagania będzie niepotrzebnie wielkim “meblem” konsumującym nawet na pracę jałową niewspółmierne do korzyści ilości paliwa! A więc: najlepiej zadzwonić do Nas, lub jeszcze lepiej napisać! Ustalimy z Państwem pobór prądu przez Wasze urządzenia w domu, i razem dobierzemy najlepszy kompromis. W pewnym zarysie możemy przewidzieć, że duży dom jednorodzinny to agregat o mocy 5kW, mały 2,5kW, a tam, gdzie pracują silniki elektryczne trójfazowe, trzeba założyć moc agregatu o przynajmniej 50% większą niż znamionowa, sumaryczna moc odbiorników… Zachęcamy też aby skorzystać z KALKULATORA doboru mocy agregatu

Rozdzielnica

Prąd z elektrowni – to prąd, który dostarcza nam bezpośrednio elektrownia, do naszej rozdzielnicy z licznikiem zużycia energii. Prąd ten powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami, aby jego używanie było dla odbiorników zdrowe i bezpieczne. Zarówno wartość minimalna, jak i maksymalna powinna być w pewnych, dość ścisłych granicach. W Polsce wartości znamionowe napięcia z elektrowni są następujące: U_znamionowe=230V dla każdej fazy, 400V napięcie międzyfazowe, częstotliwość 50Hz. Dłużej utrzymujące się napięcie o wartości poniżej 160V dla każdej fazy uznać należy za zbyt niskie (a więc nieużyteczne). Natomiast powyżej 265V za dodatkowo niebezpieczne. Dla zwykłego odbiorcy brak jednej czy dwu faz – lub inaczej: napięcie na tych fazach jest poza wartościami użytecznymi – nie powinno być jeszcze problemem. Przy sprawnie wykonanej instalacji, z mądrze (czyli równomiernie) “rozłożonym” obciążeniem odbiorników na każdą fazę. Część z nich powinna ciągle działać, w tym 1/3 oświetlenia. Od razu zaznaczmy, że tak wykonane instalacje prawie się nie zdarzają…

Rozdzielnica – to nic innego jak Państwa własna (jedna lub więcej) skrzynka z bezpiecznikami.

Dodatkowa rozdzielnica SZR – to znów skrzynka z bezpiecznikami oraz innymi urządzeniami i elementami. Służy ona do automatycznego przełączania odbiorników. Czyli wszystkich urządzeń w Państwa lokalach, między prądem z elektrowni a prądem wytwarzanym przez agregat. O ile oczywiście zajdzie taka potrzeba.

A jak to wszystko działa? I czemu warto postawić na awaryjne zasilanie?

W normalnym stanie, kiedy prąd z elektrowni “płynie” do Waszych lokali. Nasz system cały czas bada, czy parametry tego prądu są w bezpiecznych i użytecznych granicach. System robi to kilkadziesiąt razy na sekundę, więc jego czas reakcji jest bardzo szybki. Jeżeli wszystko jest w porządku, system dba o to, by za pomocą specjalnego przekaźnika prąd ten był cały czas obecny. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się stale, to dodatkową pracą jaką system musi wykonać, jest zapewnienie agregatowi ciągłej gotowości. W przypadku gdy prądu zabraknie. A realizowane jest to poprzez cykliczne uruchamianie agregatu “jałowo”, bez odbierania od niego prądu. A jedynie w celu jego przetestowania – tym samym utrzymania go w gotowości. Dodatkowo system dba jeszcze o kilka innych rzeczy, między innymi o akumulator agregatu, itd.

Zanik prądu

Inaczej jest, jeżeli nasze awaryjne zasilanie (system) wykryje zanik prądu z elektrowni. W celu uniknięcia uruchomienia agregatu niepotrzebnie, system odczeka trochę czasu (standardowo 5 sekund) i rozpocznie procedurę uruchamiania agregatu. Po jego uruchomieniu, po skontrolowaniu czy silnik nagrzał się do odpowiedniej temperatury. Po zbadaniu czy napięcie wytwarzane przez prądnicę agregatu mieści się w odpowiednich granicach. Czyli jest prawidłowe. System drugim specjalnym przekaźnikiem przełączy instalację lokalu do odbioru prądu z agregatu. Zrobi to w specjalny sposób. Mianowicie załączając przekaźnik od “agregatu” zablokuje przekaźnik od “elektrowni”. Uniemożliwiając w ten sposób “wydostanie” się prądu z naszego lokalu na zewnątrz. Z powrotem w kierunku elektrowni… Oraz nie dopuści do “spotkania” się napięcia z agregatu i elektrowni w Waszej instalacji.

Awaryjne zasilanie i jego system będzie cały czas nadzorował pracę agregatu, nie dopuszczając do jakichkolwiek anomalii. Tych punktów kontrolnych jest sporo, a zainteresowanych szczegółami zapraszamy, jak wspomnieliśmy, do działu “Dla instalatora”. W momencie, kiedy powróci prąd z elektrowni. System znów odczeka pewien czas (standardowo 60 sekund) i po pierwsze odłączy Waszą instalację od agregatu – ciągle pracującego. Po drugie podłączy Waszą instalację z powrotem do elektrowni. Agregat, celem wystudzenia prądnicy, popracuje jakiś czas i zostanie zatrzymany – i cały system ustawi się w pozycji spoczynkowej.

Oferta

Oferujemy kompletny zestaw urządzeń składający się na Instalację mIDAZ wraz z agregatem dostosowanym do współpracy z nią, oraz ich instalację. Kupując u nas usługę dostajecie Państwo zamontowany, podłączony i gotowy do działania zespół awaryjnego zasilania.
Jak wygląda montaż?

Agregat instalujemy w ustalonym, spełniającym pewne wymagania miejscu. Jakie to wymagania? Agregat wymaga dopływu świeżego powietrza. Jeżeli go niema, musimy mu je wybudować. Ponieważ mocujemy go do podłoża za pomocą specjalnych gumowych “nóg”, podłoże to musi być stałe i odpowiednio wytrzymałe. Każda wylewana podłoga powinna spełniać takie wymaganie. Przez wcześniej przygotowany (wywiercony przez nas) otwór w ścianie przeprowadzamy oraz montujemy do ścian uchwytami dystansowymi rurę odprowadzenia spalin. Następnie instalujemy, obok oryginalnej rozdzielnicy głównej lokalu naszą, dodatkową rozdzielnicę SZR.

Przewody

Doprowadzamy do niej przewody z agregatu (po ścianach, w korytkach). A także do miejsca, gdzie życzycie sobie Państwo mieć zainstalowany Sterownik Agregatu. Główne urządzenie sterujące naszego systemu. Po połączeniu wszystkiego macie Państwo gotową instalację awaryjnego zasilania! Oferujemy również gotowy zestaw z kompletem dokumentacji dla osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje i chcącej wykonać montaż i podłączenie samodzielnie. W skład zestawu wchodzą wszystkie trzy urządzenia systemu mIDAZ. Ponadto dodatkowa rozdzielnica SZR w podstawowej wersji (jedno fazowej lub trój fazowej).

Nasz system może współpracować z DOWOLNYM TYPEM AGREGATU !
Aktualne ceny w dziale Cennik, oraz KALKULATOR doboru mocy agregatu.

Awaryjne zasilanie mIDAZ – główne cechy urządzenia:

 • Bezobsługowe sterowanie agregatem
 • Pełna kontrola nad pracą agregatu
 • Inteligentny system testów agregatu
 • Sygnalizacja niskiego poziomu paliwa
 • Wbudowany automatyczny przełącznik faz
 • Wizualizacja wszystkich błędów
 • Zdalna blokada autostartu
 • Terminarz umożliwiający zarządzanie pracą agregatu*
 • Współpraca z UPS-em**
 • Zaimplementowane zabezpieczenie nadnapięciowe***
 • Rozproszona architektura urządzeń****

Szczegółowe informacje dotyczące instalacji mIDAZ znajdziesz w dziale DLA INSTALATORÓW. Instalacja mIDAZ, a funkcje urządzenia w dziale – Sterownik mIDAZ.

Postaw na awaryjne zasilanie od firmy mIDAZ i bądź niezależny! Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz na naszego [block]1[/block]

*Terminarz umożliwia określenie do dwóch okresów czasu dla każdego dnia tygodnia oddzielnie. W ramach tych okresów można określić czy sterownik ma realizować funkcję autostartu po zaniku energii. Bądź czy ma równocześnie zatrzymać się w jednym przypadku. A mianowicie kiedy okres pracy po zaniku energii pokryje się z okresem zaprogramowanej w terminarzu blokady
** Automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie agregatu w celu doładowania baterii – o ile UPS posiada odpowiednie wyjście sterujące
*** Bezpośredni i ciągły pomiar napięcia dostawcy energii i agregatu. Górny próg wysokości napięcia to 270V (z opóźnieniem 100ms), powyżej tego progu dana faza zostaje odłączona
**** Podział jednego urządzenia na trzy osobne sterowniki. Umożliwia to praktycznie nieograniczone możliwości organizacji. Nie determinuje – jak w przypadku standardowych układów “automatyki” konieczności zamontowania agregatu i układu “automatyki” SZR w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielnicy elektrycznej