Blasteron prezentuje – nowatorski system mIDAZ czyli zasilanie awaryjne dla domu i firmy

 

mIDAZ to w skrócie – mikroprocesorowe, inteligentne, domowe zasilanie awaryjne.  Technicy firmy Blasteron odpowiedzieli na rosnące zapotrzebowanie na autonomiczny system zasilania awaryjnego, który zabezpieczy nasz dom lub firmę przed konsekwencjami przerw w dostawie energii elektrycznej.  W XXI wieku energia elektryczna stała się integralną częścią naszego życia. Jest tak wszechobecna i oczywista, że dopiero brak jej dostawy uświadamia nas jak jesteśmy od niej zależni. W dzisiejszych czasach brak prądu oznacza w większości przypadków domów jednorodzinnych: brak światła, brak wody (pompa nie działa), brak ogrzewania (piec CO nie działa), brak możliwości gotowania (płyty elektryczne lub indukcyjne) brak możliwości przechowywania jedzenia (lodówki), brak łączności ze światem (telewizja, internet nie działa). To podstawowe niedogodności z jakimi musimy się mierzyć podczas braku dostawy energii elektrycznej.

W przypadku działalności gospodarczych, firm i przedsiębiorstw konsekwencje braku prądu to po prostu straty finansowe są wprost proporcjonalne do długości przerwy w dostawie prądu. W przypadku aptek, gabinetów dentystycznych firm kateringowych, sklepów spożywczych czy ferm drobiu wymieniając tylko nieliczne to również realne straty w postaci zepsutego lub straconego towaru.

Przesył energii elektrycznej w Polsce to często linie naziemne, których stan pozostawia wiele do życzenia. Narastające zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze anomalie pogodowe co w połączeniu z niedofinansowaną infrastrukturą kończy się ciemnością i często realnymi stratami finansowymi.  Ciągłe debaty na temat podniesienia cen energii elektrycznej związane są głównie z próbą pozyskania funduszy na modernizację przesyłu prądu w Polsce. Również sam proces wytworzenia i dostarczenia energii elektrycznej jest skomplikowany i wrażliwy na bardzo wiele zewnętrznych czynników – nie dają gwarancji bezawaryjności.

Skoro nie mamy wpływu na przerwy w dostawie prądu, warto zainwestować w rozwiązanie zabezpieczające nas na taką ewentualność.

Blasteron to  polski producent urządzeń instalacji mIDAZ – systemu, który w sytuacji braku energii elektrycznej samoczynnie uruchamia, kontroluje oraz nadzoruje pracę zintegrowanego z nim agregatu. Umożliwia on tym samym nieprzerwaną pracę kluczowych lub wszystkich urządzeń zainstalowanych w obiekcie. Dzięki systemowi mIDAZ kiedy dookoła jest ciemno Twój dom lub Twoja firma będzie funkcjonowała w normalnych warunkach.

 

 

 

 

midaz nowy dostawa pradu1 1 midaz nowy brak pradu1
midaz scianka1 1

Standardowy zestaw zasilania awaryjnego mIDAZ. W zestawie: sterownik mIDAZ zarządzający pracą i gotowością agregatu oraz monitorujący napięcie w sieci, SZR – system załączania rezerwy, przełącznik faz oraz agregat (parametry oraz typ agregatu ustalane są z Klientem po weryfikacji zapotrzebowania obiektu w energię elektryczną)

Awaryjne zasilanie mIDAZ – główne cechy urządzenia:
• Bezobsługowe sterowanie agregatem
• Pełna kontrola nad pracą agregatu
• Inteligentny system testów agregatu
• Sygnalizacja niskiego poziomu paliwa
• Wbudowany automatyczny przełącznik faz
• Wizualizacja wszystkich błędów
• Zdalna blokada auto startu
• Terminarz umożliwiający zarządzanie pracą agregatu*
• Współpraca z UPS-em**
• Współpraca z fotovoltaiką
• Zaimplementowane zabezpieczenie nadnapięciowe***
• Rozproszona architektura urządzeń****
• Możliwość odłączenia agregatu z instalacji mIDAZ i używanie go autonomicznie

.

mIDAZ komplet

Sterownik mIDAZ zarządzający pracą agregatu, monitorujący pracę agregatu, monitorujący napięcie w sieci, raportujący wszystkie zdarzenia np: ilość i czas załączania się agregatu.

sterownik 1b male

Rozdzielnica SZR (system załączania rezerwy)

sterownik2 komplet 1

Awaryjne zasilanie – podstawowe pojęcia

Agregat

Agregat prądotwórczy – to urządzenie napędzane na benzynę, olej napędowy, które ma za zadanie dostarczyć nam energii elektrycznej. W uproszczeniu to połączenie dwóch elementów: silnika spalinowego, oraz prądnicy. Silnik i prądnica są odpowiednio “zblokowane” tak, iż obracający się silnik porusza wirnik prądnicy (generator).

Dla użytkownika istotne powinny być następujące parametry agregatu: rodzaj paliwa (benzyna / disel) moc, z uwzględnieniem mocy maksymalnej długotrwałej. Warto wiedzieć – agregat o mocy znamionowej 5kW generuje moc maksymalną długotrwałą (70% z 5kW) 3,5kW Każdy agregat oprócz mocy znamionowej ma również moc maksymalną, czyli taką którą obciążony na chwilę jest w stanie sprostać generując ciągle napięcie o wartościach użytecznych dla odbiorników.

Agregat jedno, czy trójfazowy?

Następnym istotnym parametrem jest czy agregat ma być jednofazowy – jak napięcie w gniazdku elektrycznym w domu, czy trójfazowy, jak duże gniazdo najczęściej w garażu, popularnie zwane “siła”. W zastosowaniach domowych zdecydowanie użytecznym jest agregat jednofazowy, modele trójfazowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie zasilać będą urządzenia wymagające do poprawnej pracy trzech synchronicznych faz np.: silniki trójfazowe.

Stabilizacja napięcia

Istotnym też jest czy agregat posiada tak zwaną “stabilizację napięcia”, inaczej moduł AVR (Automatic Voltage Regulation), gdyż niektóre odbiorniki domowe (jak np.: znakomita większość piecy CO) wymagają napięcia o parametrach mieszczących się w wąskich ramach tolerancji (wbrew pozorom i obiegowym opiniom wszelkiej maści “inżynierów-amatorów” komputery, laptopy, urządzenia audio-video i pochodne NIE wymagają regulacji napięcia, ich zasilacze często potrafią pracować w zakresie od 85V do 260V, o częstotliwości nawet bardzo odbiegającej od znamionowych 50 czy 60Hz).

Zbiornik paliwa

Nie bez znaczenia jest też wielkość zbiornika na paliwo (o ile agregat jest zasilany paliwem ciekłym…) oraz generowane decybele. Agregaty prądotwórcze z natury są głośne szczególnie podczas pracy na dużych obrotach (w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię). Można temu zapobiec umieszczając agregat w odosobnionym miejscu lub stosując obudowy wygłuszające.

Moc agregatu

Jak dobrać moc agregatu do własnych potrzeb, aby awaryjne zasilanie działało efektywnie? Przecież agregat o za małej mocy będzie pracował przeciążony, zabezpieczał się a i jego żywotność znacząco spadnie. Znów taki o mocy znacznie przekraczającej wymagania będzie niepotrzebą inwestycją  konsumującą większe ilości paliwa bez potrzeby. Firma Blasteron na koszt fimy przeprowadzi kalkulację zapotrzebowania na energię elektryczną i dopasuje optymalne zasilanie awaryjne dla  Twoich potrzeb.

Rozdzielnica

Prąd z elektrowni – to prąd, który dostarcza nam bezpośrednio elektrownia, do naszej rozdzielnicy z licznikiem zużycia energii. Prąd ten powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami, aby jego używanie było dla odbiorników zdrowe i bezpieczne. Zarówno wartość minimalna, jak i maksymalna powinna być w pewnych, dość ścisłych granicach. W Polsce wartości znamionowe napięcia z elektrowni są następujące: U_znamionowe=230V dla każdej fazy, 400V napięcie międzyfazowe, częstotliwość 50Hz. Dłużej utrzymujące się napięcie o wartości poniżej 160V dla każdej fazy uznać należy za zbyt niskie (a więc nieużyteczne). Natomiast powyżej 265V za dodatkowo niebezpieczne. Dla zwykłego odbiorcy brak jednej czy dwu faz – lub inaczej: napięcie na tych fazach jest poza wartościami użytecznymi – nie powinno być jeszcze problemem. Przy sprawnie wykonanej instalacji, z mądrze (czyli równomiernie) “rozłożonym” obciążeniem odbiorników na każdą fazę. Część z nich powinna ciągle działać, w tym 1/3 oświetlenia. Od razu zaznaczmy, że tak wykonane instalacje prawie się nie zdarzają…

Rozdzielnica – to nic innego jak Państwa własna (jedna lub więcej) skrzynka z bezpiecznikami.

Dodatkowa rozdzielnica SZR – to znów skrzynka z bezpiecznikami oraz innymi urządzeniami i elementami. Służy ona do automatycznego przełączania odbiorników. Czyli wszystkich urządzeń w Państwa lokalach, między prądem z elektrowni a prądem wytwarzanym przez agregat. O ile oczywiście zajdzie taka potrzeba.

A jak to wszystko działa? I czemu warto posiadać awaryjne zasilanie?

W normalnym stanie, kiedy prąd z elektrowni “płynie” do Waszych lokali. Nasz system cały czas bada, czy parametry tego prądu są w bezpiecznych i użytecznych granicach. System robi to kilkadziesiąt razy na sekundę, więc jego czas reakcji jest bardzo szybki. Jeżeli wszystko jest w porządku, system dba o to, by za pomocą specjalnego przekaźnika prąd ten był cały czas obecny. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się stale, to dodatkową pracą jaką system musi wykonać, jest zapewnienie agregatowi ciągłej gotowości. W przypadku gdy prądu zabraknie. A realizowane jest to poprzez cykliczne uruchamianie agregatu “jałowo”, bez odbierania od niego prądu. A jedynie w celu jego przetestowania – tym samym utrzymania go w gotowości. Dodatkowo system dba jeszcze o kilka innych rzeczy, między innymi o akumulator agregatu, itd.

Zanik prądu

Inaczej jest, jeżeli nasze awaryjne zasilanie (system) wykryje zanik prądu z elektrowni. W celu uniknięcia uruchomienia agregatu niepotrzebnie, system odczeka trochę czasu (standardowo 5 sekund) i rozpocznie procedurę uruchamiania agregatu. Po jego uruchomieniu, po skontrolowaniu czy silnik nagrzał się do odpowiedniej temperatury. Po zbadaniu czy napięcie wytwarzane przez prądnicę agregatu mieści się w odpowiednich granicach. Czyli jest prawidłowe. System drugim specjalnym przekaźnikiem przełączy instalację lokalu do odbioru prądu z agregatu. Zrobi to w specjalny sposób. Mianowicie załączając przekaźnik od “agregatu” zablokuje przekaźnik od “elektrowni”. Uniemożliwiając w ten sposób “wydostanie” się prądu z naszego lokalu na zewnątrz. Z powrotem w kierunku elektrowni… Oraz nie dopuści do “spotkania” się napięcia z agregatu i elektrowni w Waszej instalacji.

Awaryjne zasilanie i jego system będzie cały czas nadzorował pracę agregatu, nie dopuszczając do jakichkolwiek anomalii. Tych punktów kontrolnych jest sporo, a zainteresowanych szczegółami zapraszamy, jak wspomnieliśmy, do działu “Dla instalatora”. W momencie, kiedy powróci prąd z elektrowni. System znów odczeka pewien czas (standardowo 60 sekund) i po pierwsze odłączy Waszą instalację od agregatu – ciągle pracującego. Po drugie podłączy Waszą instalację z powrotem do elektrowni. Agregat, celem wystudzenia prądnicy, popracuje jakiś czas i zostanie zatrzymany – i cały system ustawi się w pozycji spoczynkowej.

 

Oferta

Oferujemy kompletny zestaw urządzeń składający się na Instalację mIDAZ wraz z agregatem dostosowanym do współpracy z nią, oraz ich instalację. Zamawiając usługę dostajecie Państwo zamontowany, podłączony i gotowy do działania zespół awaryjnego zasilania.

Jak wygląda montaż?

Agregat instalujemy w ustalonym, spełniającym pewne wymagania miejscu. Jakie to wymagania? Agregat wymaga dopływu świeżego powietrza. Jeżeli go niema, musimy mu je wybudować. Ponieważ mocujemy go do podłoża za pomocą specjalnych gumowych “nóg”, podłoże to musi być stałe i odpowiednio wytrzymałe. Każda wylewana podłoga powinna spełniać takie wymaganie. Przez wcześniej przygotowany (wywiercony przez nas) otwór w ścianie przeprowadzamy oraz montujemy do ścian uchwytami dystansowymi rurę odprowadzenia spalin. Następnie instalujemy, obok oryginalnej rozdzielnicy głównej lokalu naszą, dodatkową rozdzielnicę SZR.

Przewody

Doprowadzamy do niej przewody z agregatu (po ścianach, w korytkach). A także do miejsca, gdzie życzycie sobie Państwo mieć zainstalowany Sterownik Agregatu. Główne urządzenie sterujące naszego systemu. Po połączeniu wszystkiego macie Państwo gotową instalację awaryjnego zasilania! Oferujemy również gotowy zestaw z kompletem dokumentacji dla osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje i chcącej wykonać montaż i podłączenie samodzielnie. W skład zestawu wchodzą wszystkie trzy urządzenia systemu mIDAZ. Ponadto dodatkowa rozdzielnica SZR w podstawowej wersji (jedno fazowej lub trój fazowej).

Szczegółowe informacje dotyczące instalacji mIDAZ znajdziesz w dziale DLA INSTALATORÓW. Instalacja mIDAZ, a funkcje urządzenia w dziale – Sterownik mIDAZ.

 

 

 

*Terminarz umożliwia określenie do dwóch okresów czasu dla każdego dnia tygodnia oddzielnie. W ramach tych okresów można określić czy sterownik ma realizować funkcję autostartu po zaniku energii. Bądź czy ma równocześnie zatrzymać się w jednym przypadku. A mianowicie kiedy okres pracy po zaniku energii pokryje się z okresem zaprogramowanej w terminarzu blokady
** Automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie agregatu w celu doładowania baterii – o ile UPS posiada odpowiednie wyjście sterujące
*** Bezpośredni i ciągły pomiar napięcia dostawcy energii i agregatu. Górny próg wysokości napięcia to 270V (z opóźnieniem 100ms), powyżej tego progu dana faza zostaje odłączona
**** Podział jednego urządzenia na trzy osobne sterowniki. Umożliwia to praktycznie nieograniczone możliwości organizacji. Nie determinuje – jak w przypadku standardowych układów “automatyki” konieczności zamontowania agregatu i układu “automatyki” SZR w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielnicy elektrycznej

 

.