Technika ciśnieniowa polega na tym, że ścierniwo (śrut) z leja kabiny, poprzez specjalny, zamykany gumowym zaworem (grzyb) otwór, dostaje się grawitacyjnie do zbiornika ciśnieniowego. W momencie rozpoczęcia pracy, zawór ten (grzyb) zamyka się, a w zbiorniku powstaje duże ciśnienie, które, wraz ze ścierniwem, poprzez zawór dozujący wypychane jest do dyszy operatora maszyny.

Zbiornik ciśnieniowy jest z atestem,  a mieszanka ścierniwa z powietrzem prowadzona jest do dyszy przez pojedynczy wzmocniony przewód. Pozwala to śrutownicom piaskować z większą siłą i efektywnością.

Taka technika obróbki wskazana jest do ścierniw średnich lub ciężkich, i do obróbki materiałów ciężej obrabialnych.

Sama dysza to sprzęt wysokiej jakości firmy Clemco z amortyzującą obudową. Średnica krytyczna dyszy to 6,5 mm a jej długość to 75 mm. Gwint grubo-zwojowy przyłączeniowy 50mm. Dysze Clemco wykonane są w węglika wolframu dzięki czemu mogą współpracować z ciężkim śrutem. Ponadto wykonane w przekroju Venturiego (zbieżno-rozbieżnym), dzięki czemu piaskowanie jest wydajniejsze o 40% w porównaniu do dysz cylindrycznych o tej samej średnicy.

Dzieje się tak za sprawą większego śladu ścierniwa wyrzucanego na powierzchnię, plus ok. 2 razy większej prędkości osiąganej na wylocie z dyszy. Wytrzymałość dysz do piaskowania marki Clemco szacuje się na ok. 400h pracy. Żywotność dyszy zależy od rodzaju i jakości ścierniwa używanego do pracy. Piaskowanie (wyrzut ścierniwa) następuje bezpośrednio poprzez wąż zakończony 6,5 mm dyszą. Dysza przeznaczona jest do pracy ze wszystkimi dostępnymi rodzajami ścierniw.

Parametry podstawowego zestawu ciśnieniowego. Inne zbiorniki – większe – są dostępne, jak i inne średnice dysz również.

  • Zbiornik ciśnieniowy z atestem 13L
  • Zalecane ciśnienie robocze 3 – 8 bar
  • Zapotrzebowanie powietrza min. (dysza 6mm) 1200L / min
  • Dysza Clemco 6,5/75 mm (węglik wolframu), gwint grubozrbrojowy 50mm

W celu określenia zapotrzebowania wydatku powietrznego kompresora można użyć naszej tabeli zużycia