Historia piaskowania

By 30 listopada, 2022Blog

historia piaskowania 0

Gdzie sięga historia piaskowania? Pewnie o wiele dalej niż możemy sobie wyobrazić. Wszystko dlatego, że jest to proces głęboko zakorzeniony w naturze. Popychane wiatrem drobinki piasku od tysięcy lat żłobią skały, a idące z nurtem kamienie zmieniają wygląd brzegów rzek. Wraz z upływem czasu siłę żywiołu okiełznał człowiek. Piaskarki stosowane są już prawie od dwustu lat. Przez ten czas technologia przeszła ogromną ewolucję. Piaskarki są wydajniejsze, wygodniejsze i zmieszczą się w każdym warsztacie. Jesteście ciekawi, jak do tego doszło?

 

historia piaskowania pustyniajpg

Piaskowanie w naturze

Najbardziej prymitywnym przejawem piaskowania jest erozja wiatrowa. Pęd powietrza porywa za sobą ziarenka piasku, które potrafią osiągnąć ogromną prędkość, przez co nabierają dużej siły. Energia, z którą uderzają w przedmioty, zmienia ich wygląd, zwłaszcza jeśli dzieje się to przez dłuższy czas. To właśnie w ten sposób swój kształt zmieniają skały i budynki.

Proces ten zwykle jest niezauważalny ludzkim okiem, ponieważ trwa setki lat. Zależny jest przede wszystkim od twardości materiałów wystawionych na działanie erozji – drewno ulega szybszej degradacji niż metal. Efekty działania erozji wiatrowej można zauważyć na przykład na pustyni. 

 

XIX wiek, piaskowanie i wojna secesyjna

 

benjamin tilghman

 Ojczyzną piaskowania jest Ameryka. To tam w połowie XIX w. technologię tę stworzył Benjamin Chew Tilghman. Wynalazca ten urodził się w 1821 r. w Pennsylvani. Z wykształcenia był prawnikiem, który kilka lat spędził na froncie, walcząc w wojnie secesyjnej. Z pewnością jesteście ciekawi, jak to możliwe, że jego losy splotły się z piaskowaniem?

Otóż legenda mówi o tym, że Tilghman odkrył piaskowanie w trakcie służby w armii. Podczas przeprawy przez pustynię, żołnierz podziwiał siłę, z którą porwany przez wiatr piasek uderzał w okna. Wynalazca spędził w armii wiele lat, doznał ran i okrył się sławą, kończąc karierę ze stopniem generała brygady.

Co ciekawe, Tilghman odpowiedzialny jest także za wynalezienie urządzeń do cięcia kamienia oraz technologii przygotowywania papieru z rozdrobnionej masy.

 

Patent na piaskowanie

 

Oficjalną datą wynalezienia nowej technologii jest 1870 r., kiedy Tilghman opatentował technikę piaskowania ciśnieniowego w USA. Rok później patent został przyznany też w Wielkiej Brytanii. Wśród zastosowań piaskowania wymienianych przez jej wynalazcę, znalazło się grawerowanie butelek czy ostrzenie pilników. Jednak głównym przeznaczeniem nowej technologii miało być oczyszczanie metalowych elementów z rdzy oraz lakieru. Tilghman z pewnością nie mógł spodziewać się jak dużą popularność w przemyśle przyszłości zyska piaskarka. Naukowiec, za opracowanie techniki piaskowania, został wielokrotnie odznaczony.

Wśród największych wyróżnień warto wymienić choćby Wielki Medal Honorowy z 40. Wystawy Amerykańskiego Instytutu Miasta Nowego Jorku oraz Medal Elliotta Cressona wręczany przez Instytut Franklina. Tilghman był związany z piaskowanie do końca swoich dni i nieustannie doskonalił opracowaną przez siebie technologię. Wynalazca jest także założycielem znanej brytyjskiej firmy, która dziś funkcjonuje pod nazwą Wheelabrator Group.

 

Pierwsza piaskarka z kompresorem w historii

 

historia piaskowania 4

Piaskarki opracowane na podstawie patentu Tilghmana wykorzystywały technologie podawania ścierniwa wymieszanego z wodą. Take rozwiązanie redukowało ilość pyłu, było jednak niebyt wydajne, a do tego powodowało dużo bałaganu.

Przełom przyszedł na początku XX w. Pierwsza piaskarka działająca na sprzężone powietrze powstała w 1904 r. Jej twórcą był Thomas Pangborn, który stworzył urządzenie łączące w sobie moc piasku i wysokiego ciśnienia. Do skonstruowania pierwszej piaskarki ciśnieniowej wykorzystał wynaleziony w 1893 roku kompresor powietrza. Urządzenie szybko zyskało dużą popularność. Niestety, jego użytkowanie nosiło za sobą również duże szkody, ponieważ operatorzy piaskarek chorowali na krzemicę. To dolegliwość, w której drobiny pyłu osadzają się w płucach i utrudniają oddychanie. Ochrona przed chorobą stała się impulsem do udoskonalania piaskarki. W pierwszej kolejności inżynierowie opracowali obudowę z przeszkleniami, które chroniły pracowników przed bezpośrednim kontaktem ze ścierniwem. Takie urządzenie przypominało stosowane dziś piaskarki kabinowe.

Później maszyny zostały wzbogacone o filtr powietrza oraz systemy odpylania, które zwiększyły ich wydajność – dzięki nim to samo ścierniwo mogło być wykorzystywane wiele razy.

 

Jak wyglądały pierwsze stroje ochronne do piaskowania?

 

pierwsze piaskarki

Urządzenia do piaskowania z początków XX w. mają niewiele wspólnego ze znanymi dziś, zgrabnymi paskarkami kabinowymi. Były duże i trudne w transporcie. Przed ponad stu laty piaskowanie wymagało odpowiedniego oprzyrządowania. Podstawą bezpieczeństwa była ciężka maska z szybą lub wymiennymi szkłami, która zabezpieczała wzrok i skórę operatora piaskarki.

Z wyglądu przypominała ona bardziej rycerski hełm albo kask nurkowy niż dzisiejsze ochraniacze. Do tego dochodził gruby strój, rękawice do piaskowania oraz fartuch skórzany, który dodatkowo zabezpieczał operatora piaskarki. 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych piaskarek kabinowych:

ciśnieniowych

inżektorowych