Rodzaje piaskarek, zasada działania, typy

By 15 stycznia, 2021Blog

Śrutownice strumienowo ścierne potocznie zwane piaskarkami przeznaczone są usuwania powłok rdzy, nagarów, lakierów, farb z oczyszczanych elementów, do chropowacenia powierzchni w procesie przygotowania do lakierowania, w założeniu antypoślizgowym lub estetycznym gdzie poleruje się powierzchnię np: na wydrukach 3D lub satynuje się materiał aby prezentował się lepiej np: elementy wykonane ze stali nierdzewnej.

 

Zasada działania piaskarek oparta jest o wyrzut medium śrutowniczego (ścierniwa) z dużą prędkością na oczyszczany element. W zależności od oczyszczanego przedmiotu dobiera się odpowiednie ścierniwo (rodzaj, gradację).

Śrutownice podzielić możemy na rodzaje uwarunkowane metodą zasilania:

  • zasilane sprężonym powietrzem (ciśnieniowe, inżektorowe,hydropiaskarki, sodowarki) gdzie wyrzut ścierniwa spowodowany jest masą powietrza pod ciśnieniem
  • wirnikowe (rzutowe) gdzie wyrzut ścierniwa spowodowany jest obrotami silnika elektrycznego

 

Kolejnym rozgałęzieniem będą typy piaskarek, które podzielić możemy na:

  • kabinowe
  • komorowe
  • syfonowe mobilne

Wszystkie piaskarki kabinowe i komorowe (z wyłączeniem hydropiaskarek) wyposażone są w odpylacz usuwający zanieczyszczenia powietrza powstałe w procesie oczyszczania. Śrutownice syfonowe mobilne działające na zewnątrz (piaskowanie mostów, fasad budynków itd) nie posiadają odpylacza, jednak stosuje się osłonę wodną, która ogranicza pylenie.

Piaskarki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są niezbędnym wyposażeniem firm produkcyjnych z sektora: hutniczego, wojskowego, kolejowego, narzędziowego, stoczniowego, energetycznego, medycznego, budowlanego, górniczego, automotive, regeneracyjnego, lotniczego, lakierniczego, gumiarskiego i wielu innych.


Szacuje się, że technika strumieniowo- ścierna ma już 140 lat. Benjamin Chew Tilghman, żołnierz i wynalazca z Ameryki był pierwszym który wykorzystał ten rodzaj oczyszczania. Benjamin ukończył studia prawnicze, nie pracował jednak w zawodzie. Legenda głosi, że pomysł użycia piasku do zdzierania powłok powstał, gdy Tilghman zaobserwował na smagane piaskiem ramy okienne oraz wpływ piasku niesionego przez wiatr na elementy domu.

 

Metodę piaskowania dopracował około 1870 roku uzyskując patent w USA oraz Wielkiej Brytanii. Jedną z założonych przez niego firm jest Wheelabrator Tilghman, funkcjonująca od 2005 r. jako Grupa Wheelabrator wciąż z sukcesami specjalizująca się w technologiach związanych z przygotowaniem powierzchni.

W kolejnych publikacjach skupimy się na zasadzie działania poszczególnych typów i rodzajów, różnicach działania oraz zastosowaniach.